Brazil (Brazílie)

CZ  verze (pro ty, komu se lépe čte v češtině)

It was either Bulgaria or Brazil. I asked my Bulgarian ex-colleague to create a few rows for me and in the meantime I tried to collect information on Brazil from my Brazilian acquaintance, living in Prague for a long time. Rosi – the Brazilian girl – was faster. 🙂 Thanks a lot, Rosi, I hope to visit your “unchained” home soon!

 

Brazil is  208,221,692 people who love football, carnival and caipirinha. It’s a mix of various nationalities, from Africa, Europe and Asia.

We have capoeira, originally a martial art that was transformed in a dance accompanied by the sound of the berimbau that enchants the world as well as the typical dish “feijoada” (beans made with sauce)  and other delicatessen.

Brazil is not only the Maracanã stadium and our classic Fla – Flu (classic football game between Flamengo and Fluminense), but it’s also a wonderful fauna and flora of Pantanal and Amazon rainforest with still some tribes of Indians who insist on surviving, despite the difficulties. In our forests we have a huge variety of fish, birds and trees with their tropical fruits.

Brazil is the swing from Salvador, it’s sweat of people and their persistent smile even in dark times. People who scream when necessary, for example against a corrupt government.

Brazil is volleyball, beaches and beautiful girls from Ipanema.

 

Bylo to buď Bulharsko nebo Brazílie. Zeptala jsem se své bulharské ex-kolegyně, jestli by mi nenapsala pár řádek a mezitím jsem se snažila získat informace o Brazílii od mé brazilské známé, která už dlouho žije v Praze. Rosi – brazilská holka – byla rychlejší. 🙂 Moc děkuji, Rosi, a doufám, že tvou “nespoutanou” domovinu brzy navštívím!

 

Brazílie je 208,221,692 lidí, co milují fotbal, karneval a caipirinhu. Je to směs různých národností z Afriky, Evropy a Asie.

Máme capoeiru, původně bojové umění, které se přeměnilo v tanec doprovázený zvukem “berimbau” a okouzluje svět stejně jako typický pokrm “feijoada” (fazole s omáčkou) a další delikatesy.

Brazílie není jen stadion v Maracanã a naše tradiční Fla – Flu (fotbalová hra mezi kluby Flamengo a Fluminense), ale také úžasná fauna a flóra z močálové krajiny Pantanal a amazonského deštného pralesa s indiánskými kmeny, bojujícími navzdory těžkostem o přežití. V našich lesích žije a roste množství různorodých ryb, ptáků a stromů s tropickými plody.

Brazílie je swing ze Salvadoru, pot a neustálý úsměv místních obyvatel, který nemizí ani v těžkých dobách. Lidé, co křičí, když je potřeba, třeba proti zkorumpované vládě.

Brazílie je volejbal, pláže a nádherné dívky z Ipanemy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..